Є деякі ознаки нездужання, невелика темпера близько 37,6, капризи. У цілому ж малюк може бути рухливий, активний. Однак якщо температура швидко підвищується, у дитини можуть виникнути фебрильні судоми: як би раптово зупиняється дихання, вічка закочуються, він синіє, руки і ноги витягуються і починають сіпатися; сіпаються і м’язи обличчя, здригається все тіло …
Картина для батьків нестерпна. Хоча зазвичай судоми у дитини в перший раз тривають хвилин п’ять, їм вони здаються вічністю. До приїзду “Швидкої” судомний напад зазвичай закінчуються. Тим не менш, лікар вводить малюкові жарознижувальну і протисудомну ліки і пропонує госпіталізацію.
Причини судом у дітей можуть бути наступні.
Вікові особливості дитячого мозку.
Особливості вірусу, який спричинив захворювання.
Поразка нервової системи. Судоми як реакція на різке підвищення температури у дітей трапляються нерідко і переважно до трьох років. Швидке підвищення температури виражається у дорослих ознобом, а у маленьких дітей можуть наступити судоми.
Клітини і тканини дитячого мозку містять багато рідини. Тому при підвищенні температури досить легко розвивається його набряк, який виражається у формі такої незвичайної і грізної реакції як судоми. Виникнуть судоми чи ні, залежить від індивідуальних особливостей нервової системи дитини і ступеня компенсаторних можливостей його мозку.
У більш старшому віці реакцією на пік температури може стати деліріозний синдром, під час якого дитина схоплюється, поривається кудись бігти, щось недоладно кричить, марить, у нього можуть з’являтися зорові галюцинації. Ці прояви наступають зазвичай вночі. Їх тривалість від декількох хвилин до декількох годин, до ранку дитина про це вже нічого не пам’ятає.
Висновок можна зробити такий: прояв будь-якого судомного нападу (деліріозний напад не виняток) – серйозна причина звернення до невролога. Зазвичай призначаються протисудомні препарати. Так, терміни лікування у цього фахівця бувають різні, але, як правило, довгі. Якщо не лікувати, напад може повторитися.
Якщо у малюка хоч раз виникли судоми, у вас обов’язково повинні бути протисудомні ліки, які призначив лікар. Препарат рекомендується дати в профілактичних цілях, коли стає очевидно: дитина захворює або йому належить якась стресова ситуація. Такі ситуації часто провокують судоми у дітей.
Слідкуйте за температурою! Не можна допускати її значного і швидкого підвищення – в аптечці повинні бути жарознижуючі.
Неврологи попереджають: повторні напади судом, особливо часто наступні один за одним, більш небезпечні, ніж перший. У цьому випадку може розвинутися стан, зване в медицині “судомний статус” – напади йдуть безперервно, вони наполегливі, знімаються дуже важко. Стан, вкрай небезпечне для життя дитини.
Так що доля дитини знаходиться у вирішальній залежності від вчасно розпочатого лікування і акуратного виконання призначень лікаря